Zdjęcie w nagłówku: DPPI/F.Le Floc'h
Jak wyglądała historia Rajdu Dakar i dlaczego rywalizacja odbywa się obecnie w Ameryce Południowej? Których Polaków zobaczymy w najbliższej odsłonie najtrudniejszego rajdu świata? Którędy będzie przebiegała trasa 40. edycji rywalizacji? Jak wygląda Rajd Dakar w liczbach? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz właśnie w tym tekście. Oto wszystko, co musisz wiedzieć przed startem Rajdu Dakar 2018!
To już 10 raz, kiedy Rajd Dakar gości w Ameryce Południowej | fot. FRANCK FIFE/AFP/Getty Images
Historia Rajdu Dakar
Najbliższa, 40. edycja Rajdu Dakar już po raz 10 zostanie przeprowadzona w Ameryce Południowej. Ale najtrudniejszy rajd świata, jak sama nazwa wskazuje, pierwotnie był rozgrywany na zupełnie innej ziemi. Historia Rajdu Dakar zaczyna się w 1977 roku, kiedy Thierry Sabine zgubił się na swoim motocyklu pośród piasków Pustyni Libijskiej w czasie Rajdu Abidjan-Nice. Francuz miał być tak zachwycony pięknem i potęgą niedostępnego terenu, w jaki się zapuścił, że postanowił podzielić się swoimi wrażeniami z innymi fanami motoryzacji, organizując na tej trasie rajdową rywalizację. W ten oto sposób 26 grudnia 1979 roku wystartował pierwszy w historii Rajd Paryż-Dakar. Przez kolejne lata trasy tej ekstremalnej rajdowej potyczki wytyczano przez rozmaite tereny i różne miasta. Na przykład w 1992 roku zwodnicy dojechali ze stolicy Francji aż do Kapsztadu, a dwa lata później rywalizację przeprowadzono na trasie Paryż-Dakar-Paryż. Jednak to w stolicy Senegalu zwykle zlokalizowana była meta.
Niegdyś Afrykanie, a dzisiaj mieszkańcy Ameryki Południowej mogą z bliska obserwować rywalizację w ramach najtrudniejszego rajdu świata | fot. DPPI/F.Gooden
Dakar w Ameryce?
Dlaczego więc Rajd Dakar jest obecnie organizowany w Ameryce Południowej? Wszystko przez zagrożenie terrorystyczne. Był 4 stycznia 2008 roku. Praktycznie zaraz, bo następnego dnia, z Lizbony miała wystartować jubileuszowa, 30. edycja Rajdu Dakar. Zawodnicy byli przygotowani do startu, a oczy całego świata po raz trzeci miały spocząć na stolicy Portugalii, w oczekiwaniu na wielkie rajdowe emocje. Ostatecznie jednak organizatorzy, w obawie przed atakami terrorystycznymi w leżącej na trasie Mauretanii, zdecydowali się na odwołanie wydarzenia. Organizatorzy musieli więc znaleźć bezpieczniejsze tereny. Skutkiem tego w następnym roku Rajd Dakar przeniósł się za Atlantyk i gości tam do dziś.
Rajd Dakar to wielkie przedsięwzięcie. W jego organizację zaangażowanych jest mnóstwo ludzi, pojazdów, a nawet jednostek latających | ASO/A.Lavadinho
Najtrudniejszy rajd świata w liczbach
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Repucon, Rajd Dakar jest drugą najpopularniejszą imprezą motoryzacyjną na świecie. Pod względem rozpoznawalności ustępuje jedynie Formule 1 i zdecydowanie wyprzedza takie serie jak WRC, Moto GP, WTCC i WEC. Nic więc dziwnego, że z Rajdem Dakar wiążą się wielkie liczby. Imprezę będzie zabezpieczać 20 000 policjantów i żołnierzy. Przygotowanych zostanie około 50 bezpiecznych stref dla kibiców – ich łączna frekwencja wyniosła w ubiegłej edycji aż 4 miliony! Organizatorzy będą korzystać z 60 aut, 10 samochodów, 7 samolotów, 50 ciężarówek transportowych i 10 autobusów. Każdego dnia na obozowisku, o średniej wielkości wynoszącej 12 000 m2, stawi się około 2 800 osób. Dziennie zostanie wydanych 7 000 posiłków, a w ciągu całego wydarzenia – 85 000. W najbliższej edycji Rajdu Dakar weźmie udział 515 zawodników i 332 pojazdy. Znajdzie się wśród nich 190 motocykli i quadów, 100 samochodów i 42 ciężarówki. Zawodnicy i członkowie ich zespołów będą reprezentowali w sumie 54 państwa. Żeby lepiej zobrazować te liczby warto dodać, że w 2015 roku pojazdy kierujące się na Rajd Dakar utworzyły we francuskim porcie w Le Havre kolejkę o długości 4,5 kilometra!
To nie koniec! Cały tekst o Rajdzie Dakar 2018 przeczytasz na Motorsport.info.pl
Dawid Karasek napisał:
Ciekawe kto wygra w tym sezonie...
Patryk Bojarski napisał:
Niesamowite zdjęcia!