Tegoroczna impreza zdecydowanie nie daje zawodnikom i sprzętowi chwili wytchnienia. Wyjazd z Peru zmienił faunę i florę z jaką walczą zawodnicy, ale jak się okazało wcale nie zmienił dotychczasowego poziomu trudności zawodów.
Odcinek szósty był ostatnim rozgrywanym jeszcze na terenie Peru, ale za to dającym już odczuć zawodnikom nowe trudy rajdu, z którymi przyjdzie im się mierzyć. Oto jednego dnia mieli do czynienia z wysokimi temperaturami, wydmami i warunkami pustynnymi, by kolejnego wjechać na ponad 4 tysiące metrów, gdzie tak sprzęt jak i organizmy ludzkie odmawiają posłuszeństwa, oraz podróżować przez opady śniegu, a później kałuże błota i deszcz. Szok temperaturowy to mało powiedziane. Później na stawkę czekał dzień przerwy, ale tylko po to, by zawodników po chwili oddechu wysłać od razu na być może najcięższe wyzwanie, z jakim mierzyli się podczas tej edycji imprezy. Odcinki specjalne 7-8 to bowiem nie tylko najdłuższe etapy na całej zaplanowanej trasie, ale połączono je w etap maratoński czyli taki, na którym nie można korzystać z pomocy zespołu. Wszystkie naprawy trzeba realizować samemu, korzystając przy tym tylko z tego, co wzięło się ze sobą. Tak więc przez dwa dni zawodnicy byli zdani wyłącznie na siebie.
Niestety wypadkowi, który zakończył się złamaniem, na drugiej części etapu maratońskiego, uległ De Soultrait. Odpadł więc jeden z zawodników ciasnej grupy na czele. Trzeba wspomnieć też o motocykliście, który w tym roku zaimponował chyba wszystkim. Olivier Pain, zawodnik fabrycznego zespołu w poprzednich edycjach, dla uczczenia 40 rocznicy Dakaru postanowił wystartować w kategorii Dakar Original. Ta klasa jest przeznaczona dla motocyklistów, którzy nie mają ze sobą żadnego zespołu, jedynie skrzynkę części i narzędzi, którą przewożą dla nich organizatorzy. Dokładnie tak, jak mieli to pierwsi uczestnicy Rajdu Dakar w Afryce, który był raczej pionierską wyprawą amatorów, w której dodatkowo mierzono czas, niż czystą imprezą sportową. Ci Panowie na co dzień mają to, co reszta stawki tylko na etapie maratońskim, a Pain dobrowolnie zdecydował się na utrudnienie sobie życia i stanięcie przed najcięższym wyzwaniem jakie ta impreza oferuje. W tej chwili jest 41. w klasyfikacji generalnej i zarazem prowadzi w kategorii Dakar Original.
Co do Polaków to wciąż nieźle sobie poczynają. Debiutujący Maciej Giemza wciąż jedzie i zajmuje 31. miejsce, zbierając cenne doświadczenie, a przy tym prezentując całkiem solidną jazdę. Paweł Stasiaczek lokuje się na 62. miejscu, a dosłownie jedną lokatę za nim jest Maciej Berdysz, podróżujący we wspomnianej najcięższej klasie Dakar Original.
Tak więc przed startem ósmego odcinka Peterhansel stracił prowadzenie w rajdzie na rzecz Sainza, ale dzięki wcześniejszym wyrobieniu niemałej przewagi, tracił do niego tylko godzinę dwadzieścia i zajmował trzecią lokatę, za Nasserem Al-Attiyah. Najdłuższy etap rajdu, z Uyuni i słynnej pustyni solnej do Tupizy, okazał się jednocześnie początkiem pogoni Peterhansela. Udało mu się wygrać odcinek, przed Peugeotem Despresa i trzecią Toyotą Nassera. Wyniki OSu trzeba uznać za zaskakujące, bo po pół tysiąca kilometrów odcinka pierwszą piątkę dzieliło zaledwie 10 minut. Zamykał ją lider rajdu Carlos Sainz, a za nim ulokowały się Mini Orlando Terranovy i Kuby Przygońskiego. Pewna i szybka jazda Polaka daje mu obecnie szóste miejsce w rajdzie i choć do zawodnika przed nim traci już niemal godzinę, to trzeba pamiętać, że jest nim Giniel de Villiers i przed Kubą pozostał jedynie team fabryczny Toyoty i Peugeota, a więc sama śmietanka Dakaru, z którą Mini na razie niezbyt może konkurować. To ważne - samochód, a nie kierowca, jest w tym wypadku ograniczeniem. Na podium przed Przygońskim bez zmian i w imprezie prowadzi Sainz, przed Nasserem i Stephanem Peterhanselem.
Dawid Karasek napisał:
Ciekawe kto wygra w tym sezonie...
Patryk Bojarski napisał:
Niesamowite zdjęcia!